
Eestis ei seostu kevade saabumine mitte üksnes ammu oodatud soojenemisega, vaid ka rändlindude tagasipöördumisega. Juba märtsikuu viimasel nädalal võib linnas märgata ülelendavaid haneparvi ning kuulda nende rõõmuküllaseid hüüdeid. Ornitoloogidele saabub kuldne aeg, mis kestab ligikaudu oktoobri keskpaigani välja. Kui teie olete suur linnusõber, siis jagan teiega kohti, kus Tallinnas linde vaadelda saab.
Millised linnud Tallinnas elutsevad?
Kõigepealt tuleb mainida, et Tallinn pakub oma asukoha ja rohkete rohealade tõttu lindudele soodsat elukeskkonda. Kõigis linnaosades võime kohata vareseid, tuvisid, varblasi ja tihaseid, mõnes piirkonnas näeb üha enam ka harakaid. Need on aga linnud, kellega oleme juba harjunud ning keda me enam tähele ei panegi, kui nad just tüli ei tee, aga kuidas on lood nendega, kes eelistavad metsikumaid paiku?
Linnaparkide tiikides ja linnajärvedes, millest võib näiteks tuua Harku järve, elavad mitmesugused pardiliigid. Rände ajal peatuvad mereranniku ääres arvukad hanekarjad. Lisaks neile võib rannaalal märgata luiki, hallhaigureid ja kormorane, Paljassaare looduskaitsealal aga ka loorkullisid, hüüpe ning teisigi linnuliike.
Linnuvaatluse kohad

Tallinna tähtsaimaks linnuvaatluskohaks on Paljassaare looduskaitseala. Siin kestab linnuhooaeg aprillist oktoobrini. Vaatluse hõlbustamiseks on kaitsealale püstitatud kaks vaatlustorni, nii et haarake kaasa binokkel, varustage fotoaparaat korraliku suumiga objektiiviga – ja asuge matkale!
Mugavamaks, kuid võib-olla veidi vähem lindudega asustatud vaatluskohaks on Rocca al Mare promenaad. Selle alguses, otse autoparklast kõrval asub suurepärane koht, kus kevaditi saab imetleda hanesid. Nad peatuvad siinmail puhkamiseks aprilli algul ning nende arv võib küündida sadadesse!
Samal promenaadil leidub ka vaatlustorn. See paikneb Stroomi pargi läheduses, mõnesaja meetri kaugusel ranna parkimisplatsist. Tornist avaneb võimalus jälgida pilliroos pesitsevaid ning merel puhkavaid linde. Sedagi tasub teha binokli abil.
Rocca al Mare promenaadil on veel kolmaski koht, kus näha veelinde ja mõningaid metsalinde. Selleks on Mustjõe kallas, mis voolab puust promenaadi alt läbi. Siit viib alla jõekaldasse redel, kuid vaadelda võib ka otse sillakeselt.
Kus elutsevad luiged ja hallhaigrud?

Juba ammust ajast on Tallinna mererannik tuntud luikede elupaigana. Paljud meist mäletavad lapsepõlvest, kuidas käisime neid vaesekesi toitmas, kes olid unustanud talveks lõunamaale lennata. Nüüdsel ajal lahkuvad luiged külmaks perioodiks siiski soojematele aladele, kuid naasevad alati tagasi ja rõõmustavad meid endiselt oma kohaloluga.
Luikede vaatlemiseks nende loomulikus keskkonnas sobib suurepäraselt Pirita promenaad. Samuti võib luigeperesid kohata Kakumäel, neid tasub otsida Haven Kakumäe sadama lähistelt. Peale selle on luiged juba ammu kujunenud Kadrioru pargi sümboliks, kus nad elavad Luigetiigis.
Lõpetuseks paar sõna hallhaiguritest. Need suursugused linnud viibivad Tallinnas suvekuudel ning neid võib silmata Kakumäel paiknevalt Merirahusilla-äärselt järsakult, mis asub Õismäe raba läheduses. Enamasti paiknevad haigrud kaldast päris kaugel, kuid neid saab vaadelda ka ilma abivahenditeta.
Linnud lähiümbruses

Kui liikuda väljapoole Tallinna piire, siis lähim linnuvaatluskoht on Tabasalu looduspark. Park ise asub kõrgel pangaserval, moodustades tegelikult ühe suure vaateplatvormi. Lindude vaatlemiseks on siiski parem laskuda alla rannaalale ja teha vaatlusi sealt.
Eesti tähtsaimaks linnuvaatluskohaks on aga Matsalu looduskaitseala. Siin peatuvad kevaditi ja sügiseti tuhanded rändlinnud. Sellise hulga lindude nägemiseks on oluline teada täpset rändeaega, sest vahel võib juhtuda, et sõidad kohale, aga ei näe ühtegi lindu.