
Piirideta aineväljadel: näitus Eesti tarbekunsti ja disainimuuseumis
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avati uus ajutine näitus “Piirideta aineväljadel”, mis on külastajatele avatud kuni 21. septembrini 2025. Näitus uurib kaasaegseid kunstisuundi, kus traditsioonilised piirid erinevate materjalide ja distsipliinide vahel muutuvad üha hägusemaks.
Näituse kuraatorid märgivad, et kunstivaldkonnad on kaotanud oma selged ainealad. Kunstnikke, kes töötavad ainult ühe materjaliga, on asendanud autorid, kes liiguvad vabalt erinevate valdkondade ja materjalide vahel. Nad kasutavad loomulikult erinevaid lähenemisviise, elades hübriidse mitmekesisuse keskel, mida nad tajuvad ühtse tervikuna.
Autorite ja materjalide vahel eksisteerib tihe vastastikune seos – omalaadne koostöö, millesse teose loomisprotsessi käigus sekkuvad füüsikalised ja keemilised omadused ning loodusnähtused. Nõnda nõuab autori ego kõrval sõnaõigust ka materjali ego. Materjalil on iseloom, eelistatud olekud ja töötlemisviisid, mida ta kunstnikule peale surub.
Esitletud töödes tõuseb materjalide isemeelsus esile. See võib tunduda tavapärane ja võib-olla isegi igav, kuid näeme julget, uurivat sukeldumist materjalidesse ja sellest tulenevat abstraktsust. Teosed on funktsionaalsed vaid tinglikult – üht või teist objekti võib kasutada kui prossi, vaasi või nuga – kuid eelkõige pakuvad nad kunstiga kohtumise kogemust.
Ekspositsioon esitleb kaasaegsete autorite töid, mille looming võib ennustada lähituleviku suundumusi, samuti 1970-80ndate aastate teoseid, mis näivad rääkivat sama keelt kui uued tööd. Tekib küsimus: kas see on omalaadne prohvetlik võime või on materjali olemus nii tugev, et ilmutab end kunstis paratamatult?