Ride kerge elektrisõidukiga sõitmine: kasutus- ja ohutusnõuded

2025. aasta kevadel ilmusid Tallinna tänavatele punased kerged elektrisõidukid (edaspidi KES), mis on mõeldud kodanike liikumisvõimaluste parandamiseks. Need hakkasid konkureerima väga populaarsete Bolti tõukeratastega, kuid nende transpordiviisi kasutusreeglid on äärmiselt erinevad. Räägime põhjalikult sellest, mis on need uued sõiduvahendid, kuidas neid õigesti kasutada ja mida nendega teha ei tohi.

Mis on kerge elektrisõiduk ja kes teenust pakub?

KES on kaherattaga elektriline kergsõiduk, mis on mõeldud kasutamiseks suurlinnades. Tegemist on ühekohalise sõidukiga, millega ei tohi kahekesi liikuda. KES on mõeldud sõitmiseks sõiduteel ning võib saavutada kiirust kuni 25 km/h.

Nende elektrisõidukite renditeenust Tallinnas pakub Läti ettevõte Ride Mobility. Ettevõte tegutseb ka Leedus ja Lätis. Eestis on kergete elektrisõidukite rent praegu saadaval ainult pealinnas, kuid firma on juba avaldanud soovi laieneda ning pakkuda teenust ka Tartus.

Kergete elektrisõidukite kasutusreeglid

Eesti Liiklusseaduse kohaselt võib KES-i kasutada alates 14. eluaastast. Nooremad kui 16-aastased juhid peavad kindlasti kandma kaitsekiivrit! Elektrisõiduki liikumise ajal tohib sellel viibida ainult üks inimene.

KES-idega ei tohi sõita kõnniteedel. Erandkorras võib sõiduki tuua kõnniteele, et seda seal parkida, kuid selleks tuleb sellelt maha tulla ja lükata seda kõrval. Elektrisõidukit tuleb parkida nii, et see ei segaks jalakäijaid.

Kuidas kasutada?

KES-i kasutamiseks on vaja alla laadida Ride mobiilirakendus. See on saadaval allalaadimiseks AppStore’is ja GooglePlay’s. Rakendus töötab samal põhimõttel nagu juba kõigile hästi tuntud Bolti rakendus.

Siin on lühike juhend:

  • Laadige alla Ride rakendus, registreeruge ja leidke kaardilt lähim KES. Skannige QR-kood või sisestage KES-i number, vajutage “Alusta sõitu”.
  • Tõstke külgmine tugijalg üles ja sõitmiseks keerake paremat juhtraua käepidet. Pidurdamiseks kasutage pidurihoobasid (vasak – tagapidur, parem – esipidur).
  • Ärge pidurdage liiga järsult. Parkige KES kaardil rohelisse tsooni, kõnniteele või jalgrattaparkla lähedale (mitte eramaale).
  • Lõpetage sõit rakenduses ja tehke KES-ist foto.

Vastutus kasutamisel

Kuna kerge elektrisõiduk on üsna ohtlik transpordivahend, mis kujutab ohtu liiklusohutusele, võib politsei kaasata selle kasutamise reeglite rikkujad vastutusele. Rikkujale võidakse määrata trahv reeglite rikkumise eest ning tema Ride’i konto blokeeritakse.

KES-i tuleks ettevaatlikult kasutada ka seoses paljude õnnetustega, mis leidsid aset kohe pärast teenuse käivitamist Tallinnas. Juba on registreeritud liiklusõnnetusi ja sõidukilt kukkumisi, mille tõttu on liiklejad sattunud haiglasse.

Vaadake lisaks