
Viru-Nigula Maarja kabeli varemed
Neitsi Maarja kabel ehk Viru-Nigula Maarja kabel Lääne-Virumaal on Virumaa piirkonna vanim kivist sakraalehitis, millel on ainulaadne arhitektuuriline stiil. Ehitisest on säilinud ainult esisein ja külgseinte fragmendid. Kabeli kõrvale on rajatud puhkeala.
Maarja kabeli ajalugu
Viru-Nigula kabeli täpne ehitusaeg ja eesmärk pole täpselt teada. Arvatakse, et see ehitati 1268. aastal mälestusmärgina Liivi ordu ja Vene vägede vahelisele lahingule. 1998. aastal kanti hoone varemed Riiklikku registrisse ehitismälestisena.
Kabelit kasutati sihtotstarbeliselt mitme sajandi vältel. Kuid pärast 16. sajandi reformatsiooni lõpetati selle hooldamine. Hiljem sai hoone rahvausundi allikaks ning 17. sajandil lammutati see osaliselt ja jäeti edasi lagunema.
Arhitektuurne lahendus meenutab väikese kiriku tüüpi, mis kujunes 13. sajandi alguses Kesk-Venemaal, Oka jõe ülemjooksul. Kabel asub väikesel kõrgendikul rohelises tsoonis.
Fotogalerii
Kabeli arhitektuursed iseärasused
Ebatavaline kabel on välispikkusega 16,1 meetrit ja laiusega 12,25 meetrit. Selle peamine ruum on põhiplaanilt võrdkülgne rist. Idaosaga liitub väiksem ristkülikuline koor.
Hoone küljed on lamedalt ristikujuliselt eenduvad ning kaunistatud sügavate kaarsete niššidega. Varem olid need kaetud silindrilise võlviga. Keskosa ja külgosade kohal oli ristvõlv.
Asukoht kaardil
Teised huvitavad paigad
- Lääne-Virumaa on kuulus oma hästi säilinud varemete poolest. Üks tuntumaid selliseid mälestisi piirkonnas on Toolse linnus, mis asub mererannikul.
- Palju paremini on säilinud Jäneda mõis. Tänapäeval on siin isegi võimalik ööbida.
- Üks maakonna kuulsamaid vaatamisväärsusi on Palmse mõis, mis asub Lahemaa Rahvuspargis. Täna on siin muuseum, mille ekspositsioon jutustab mõisa minevikust.