
Ebatavalised ja tavaliselt ligipääsmatud Tallinna paigad Muuseumiööl
Muuseumiööl, mis tänavu toimub 17. mail, saab külastada mitte ainult kõigile tuntud muuseume, vaid ka neid, mis on tavaliselt avatud vaid eelneval kokkuleppel. See, et sinna tuleb ette helistada ja aeg kokku leppida, ajendab paljusid huvilisi pigem loobuma. Kuid kord aastas muutuvad need muuseumid palju ligipääsetavamaks – miks siis mitte kasutada juhust ja sinna minna? Räägime siin sellistest muuseumidest ning mõnest teisestki asutusest, mis on muul ajal suletud, kuid 17. mail avatud hilisõhtuni.
Tallinna raekoda
Tallinna raekojas on Muuseumiööl võimalik näha haruldasi XIII sajandi seaduskoodekseid ja raamatuid ning kunsti XIV–XVII sajanditest, mis omal ajal asendasid kirjaoskamatute jaoks raamatuid. Ekspositsioon annab ülevaate linna õigus- ja kultuuriloost – alates Lübecki esimestest koodeksitest kuni piibli- ja rüütliteemadeni, mida kujutati raekoja interjöörides. Külastaja saab tutvuda Põhja-Euroopa vanima raekoja rikkaliku ajaloopärandiga.
Raekoda asub aadressil: Tallinn, Raekoja plats 1. Sissepääs toimub keldrikorruselt; ratastoolide ja laste- või kärudega muuseumi kahjuks ei pääse. Pileti hind on 1 euro.
Arvutimuuseum
Arvutimuuseumis saab Muuseumiööl näha rohkem kui tuhandet eksponaati arvutitehnikast ajavahemikust 1960–2010, tutvuda ajakirjade, raamatute ja dokumentide koguga ning proovida vanu arvutimänge. Muuseumiööl avatakse haruldane ja ainulaadne dokumentatsioon Eesti esimese arvuti JUKU kohta, mis leiti 2024. aastal. Külastajatele on loodud eraldi lugemisala ajaloolise arvutiteemalise kirjandusega tutvumiseks.
Muuseum asub aadressil: Tuuliku tee 4c, Tallinn. Kohale saab bussidega nr 16 või 33, peatus „Laki”; kõrval on tasuta parkla. Muuseum on neljandal korrusel ja lift puudub. Sissepääs maksab 1 euro, tasuda saab vaid sularahas.
Eesti tuletõrjemuuseum
Muuseumiöö annab suurepärase võimaluse külastada Tuletõrjemuuseumit (Tallinn, Raua 2), mis muidu on avatud vaid kokkuleppel. Külastajatel on võimalik tõusta ajaloolisse voolikutorni, kus näidatakse teemakohaseid filme ja raamatuid ning esineb Tallinna tuletõrje orkester. Lisaks tutvustatakse kaasaegset ja ajaloolist päästetehnikat, mida demonstreerivad Tallinna Kesklinna päästekomando ja Eesti Tuletõrjemuuseum.
Kell 20:00 toimub loeng tuletõrjeajaloost ning ekskursioon torni, hoovis saab rääkida päästekoer Nubluga, jagatakse ohutusmaterjale ja õpetusi, mida eriolukorras teha. Sissepääs on tasuta, ala on avatud kell 18:00–23:00.
Eesti Juudi Muuseum
Muuseumiööl avab Eesti Juudi Muuseum ekspositsiooni audiogiidiga eesti, vene ja inglise keeles ning näitab haruldasi raamatuid ja juudi entsüklopeediaid. Külastajad saavad tutvuda juudikogukonna ajalooga, osaleda kokanduse esitluses, Iisraeli tantsude töötoas ning ekskursioonil muuseumis ja sünagoogis. Õhtu lõpetab šabati lõpetamise tseremoonia havdala koos koššerveini degustatsiooniga.
Muuseum asub aadressil: Tallinn, Karu 16, kolmandal korrusel, lift puudub; üritusi viiakse läbi ka esimesel korrusel ja Tallinna sünagoogis, need ruumid on ligipääsetavad ka liikumisraskustega külastajatele. Kohale saab linnaliinibussidega, mille peatused asuvad Karu tänava lähedal. Sissepääs ja kõik tegevused on tasuta.
Eesti Rahvusarhiiv
Muuseumiööl saab uudistama tulla ka tavapäraselt suletud Rahvusarhiivi Maneeži tänaval, mille näitus on sel õhtul pühendatud Eesti puhkuse- ja rannakultuurile viimase saja aasta jooksul. Külastajatele toimuvad iga tunni tagant (kell 18:00–22:00) ekskursioonid majas, märkmike ja kollaažide valmistamise töötoad, loeng rannamoe ajaloost ja filmiõhtu suvepuhkuse teemal varasematest kümnenditest. Kõik huvilised saavad kaasa lüüa teemaviktoriinis ja töötoas „Elegantne suvepuhkus” (registreerimisega).
Arhiiv asub: Tallinn, Maneeži 2/4. Kohale saab linnaliinibussidega kesklinna peatusteni. Külastamiseks on esimese korruse laboratoorium ligipääsetav liikumisraskustega inimestele, teised osad (ekskursioonid, loengud) on teistel korrustel. Sissepääs ja kõik üritused on tasuta.
Eesti Rahvusraamatukogu
Eesti Rahvusraamatukogu, mis praegu töötab aadressil Narva mnt 11, on Muuseumiööks valmis pannud mitmekesise programmi. Külastajaid ootavad temaatilised ekskursioonid raamatukogu hoones ja kesklinnas, haruldaste vanaraamatute näitus ning võimalus külastada LVLup! videomängude muuseumi, kus saab proovida nii retro- kui kaasaegseid videomänge. Ekskursioonid toimuvad eesti, vene ja inglise keeles, hõlmates jalutuskäike ajaloolistes raamatukoguruumides ja meediaobjektidel linnas.
Kõigile on ka väike vanade raamatute väljapanek, kus saab näha haruldasi trükiseid ja kuulda paberi arengu kohta läbi sajandite. Kohale saab iga linnatranspordiga, koht on ligipääsetav kõigile, sh liikumispuudega inimestele. Sissepääs on vaba ning üritused toimuvad kell 12:00–23:00.
Tšuvaši Rahvakultuuri Muuseum
Muuseumiööl saab pilgu heita ka tavaliselt ettetellimisel töötavasse Tšuvaši Rahvakultuuri Muuseumisse, kus kavas on programm, mis tutvustab tšuvaši keelt, kirjandust, traditsioone ja toite. Külalisi ootavad muinasjuttude ettelugemine tšuvaši keeles, haruldaste raamatute tutvustus, loengud peretraditsioonidest, ornamentidest, kaasaegsetest tšuvaši autoritest ning rahvusköögi ja selle uurimisvõimaluste esitlused läbi raamatute ja digiallikate. Vaadata saab vanu majapidamisesemeid, osta suveniire, ehteid ning käsitöötooteid.
Muuseum asub: Tallinn, Kaera 21, 10318. Kohale saab bussidega nr 40, 35, 66, 72, 33 peatusesse Nisu. Muuseum on ligipääsetav ka ratastooliga, pilet maksab 1 euro, tasuda saab sularahas või kaardiga.
Rüütliordude Muuseum
Tallinna Rüütliordude Muuseumis saab Muuseumiööl näha püsiekspositsiooni, kus on üle 700 ajaloolise ordeni ja riikliku autasu, ning erinäitust, mis keskendub Napoleoni sõdade aegsetele ordenitele. Muuseumis on väljas ka rüütliordude tseremoniaalsed rõivad ja relvad, mis aitavad mõista erinevate riikide autasustamissüsteemide ajalugu.
Muuseum asub aadressil: Tallinn, Kuninga 3, vanalinnas. Kohale pääseb jalgsi või ühistranspordiga; sissesõit vanalinna on autoga piiratud kell 10:00–19:00, soovitatakse kasutada Vabaduse väljaku maa-alust parklat. Sissepääs on tasuta.
Tallinna Rahvaste Muuseum
Tallinna Rahvaste Muuseumis toimub Muuseumiööl lastele illustreerimise töötuba kunstnik Katre Kolgi käe all, ekskursioonid eesti ja vene keeles teemal „Kirjanduslik Pikk tänav“ ning raamatute näitus ja müük kirjastustelt KPD ja Aleksandra. Lisaks toimub Reeli Reinausi raamatu „Vanalinna detektiivid. Kanada saatkonna kuri kummitus“ venekeelse tõlke esitlus. Kõik üritused on muuseumi pääsmega.
Muuseum asub aadressil: Tallinn, Pikk tn 29A, 10133. Ligipääs on hõlbus ühistranspordiga kesklinna peatusteni. Kahjuks pole muuseum ratastooliga külastajatele sobilik. Sissepääs maksab 1 euro.
Jaan Poska Muuseum
Jaan Poska majamuuseumis saab Muuseumiööl tutvuda väljapanekuga, mis kirjeldab selle mehe rolli Eesti ajaloos, eriti tema panust Tartu rahulepingu sõlmimisse, mis kindlustas riigi iseseisvuse. Külastajad saavad teada üksikasju ajaloolistest sündmustest ning vaadata taastatud interjööre, kus elas ja töötas silmapaistev Eesti poliitik.
Muuseum on avatud kell 18:00–23:00, pilet maksab 1 euro. See asub aadressil: Tallinn, J. Poska 8, Kadrioru piirkonnas. Sissepääs on peafassaadist, ratastooliga külastajatele on eraldi sissepääs hoovi poolt.
Nõmme Muuseum
Nõmme muuseumis toimub Muuseumiööl tuntud zooloogi ja kirjaniku Aleksei Turovski loeng loomadest ja loodusest, mis pakub huvi igas vanuses kuulajatele. Õhtu jooksul saab osa võtta fotojahist muuseumis ja selle ümbruses, parimatele jagatakse auhindu toetajatelt. Samuti on avatud püsiekspositsioon, mis räägib Nõmme kui iseseisva linna arengust alates 19. sajandi lõpust kuni 1940. aastani.
Muuseum asub aadressil: Tallinn, Jaama 18, Nõmme ajaloolises raudteejaamas. Kõige mugavam on tulla rongiga Nõmme jaama või bussidega 10, 23, 27, 33, 36 ja ööbussiga 96 Nõmme keskusesse. Külastus on tasuta, kuid ratastooliga inimestele ligipääs on piiratud.