Eriline Muuseumiöö: öised seiklused Eesti ajaloolistes kirikutes

Muuseumiöö toimub 2025. aastal 17. mail ning sellel erilisel õhtul avavad oma uksed külalistele lisaks muuseumidele ka paljud Eesti kirikud. Külastajaid ootavad põnevad loengud, kontserdid ja temaatilised ekskursioonid. Muuseumiöö raames saab ronida mitmete kirikute tornidesse ning uudistada neid ruume, mis tavaliselt on külastajate eest suletud.

Tallinna Toomkirik

Tallinna Toomkirikus avatakse Muuseumiööl Piibli-näitus, mis on pühendatud raamatu aastale, ning avatakse võimalus annetuse eest tõusta kiriku kellatorni. Õhtu jooksul toimuvad muusikalised pooltunnid, kus esitatakse lugusid orelil, viiulil, mandoliinil ja klaveril, ning toimuvad spetsiaalsed ekskursioonid peidetud kabelitesse ja kiriku kõrvaloludesse. Üritused algavad kell 18:00 ja kestavad kuni 23:00.

Kirik asub aadressil: Tallinn, Toom-Kooli 6. Liikumispuudega inimestel soovitatakse korraldajatega ühendust võtta vähemalt üks päev enne külastust. Sissepääs on tasuta.

Kuusalu Laurentiuse kirik

Kuusalu kirikus toimub Muuseumiööl vanade vaimulike raamatute näituse avamine ja tutvustus, kus saab näha koguduse arhiivist pärit piibleid, psaltereid ja haruldast 1773. aasta altari-piiblit. Õhtu jooksul korraldatakse tunniajalisi ekskursioone pühakojas, ning vahepeal võivad külalised nautida orelimuusikat. Eriprogrammi raames saab näha kiriku ainulaadseid reliikviaid – keskaegseid ja barokseid kunstiteoseid ning kapslit, milles hoitakse krahv Stenbocki südant.

Kirik asub aadressil: Kuusalu tee 27, Kuusalu alevik, Kuusalu vald, Harjumaa. Kohale võib tulla autoga (suur tasuta parkla) või bussiga Kuusalu keskuse peatusesse, kust kirik jääb vaid 100 meetri kaugusele jalgsi. Sissepääs on tasuta.

Harju-Risti kirik

Harju-Risti kirikus toimuvad Muuseumiööl igal täistunnil ekskursioonid, mille käigus saab ronida torni ja uudistada kiriku võlve. Ekskursioonide vahepeal kostub oreli- ja harfimuusikat. Kirikuaias saab tutvuda Vabadussõja mälestusmärgiga, ning lastele on avatud mänguväljak ja õues asuv kodukohvik.

Kirik asub aadressil: Harju-Risti, Lääne-Harju vald, Harjumaa. Kohale saab mööda Keila–Haapsalu maanteed, sõites Padise kloostrist edasi 2 km kuni Risti kiriku suunaviidani, siis keerata ja sõita veel 6 km; samuti läheb Tallinnast buss number 146. Sissepääs on tasuta.

Kuriste kirik Hiiumaal

Hiiumaa Jumalasünnitaja Sündimise kirik avatakse Muuseumiööl kell 18:00 kuni 23:00. Igal tunnil toimuvad arutelud preestriga, kus räägitakse õigeusu traditsioonidest ja kohaliku kiriku ajaloost, ning ekskursioonid kellatorni koos kellamängu demonstratsiooniga. Külastajad saavad tutvuda kiriku ehitusloo ja selle unikaalse, saare ainukese püsivalt tegutseva õigeusu pühakoja erilise meeleoluga.

Kirik asub aadressil: Taterma küla, sissepääs koguduseliikmetele toimub peauste kaudu (aadress: Kuriste õigeusu kirik, Taterma, Hiiumaa). Ratastooliga külastajate ligipääs on võimalik eelneval kokkuleppel preestriga telefoni või e-posti teel – abistatakse sisenemisel. Sissepääs on tasuta.

Narva Aleksandri Suurkirik

Aleksandri kirikus aadressil Kiriku 9 Narvas saavad Muuseumiöö külalised osaleda giidiga ekskursioonidel nii pühakojas kui ka selle torni muuseumiekspositsioonis. Programmis on ka videoinstallatsiooni vaatamine ning ühislaulmine kirikulaulude ja orelimuusika saatel.
Kirik asub aadressil: Narva, Kiriku 9. Külastada saab kell 18:00–23:00, sissepääs maksab 1 euro.

Jõhvi kindluskirik

Jõhvi kindluskiriku muuseumis ootavad Muuseumiööl külalisi laste viktoriin ja seiklusmäng, kohtumine kirjaniku ja tõlkija Ello Viidinguga ning orelimuusika kontsert, mida esitab Svetlana Verenitš. Külastajad saavad ronida kiriku torni, uurida muuseumiekspositsiooni ning vaadata erinäitust „Kiri algab kirikust, rahvas raamatust. 500 aastat eesti raamatut“.

Kõik üritused toimuvad kell 18:00–23:00. Muuseum asub aadressil: Jõhvi, Rakvere 6, Ida-Virumaa. Sissepääs on tasuta, kuid muuseum ei ole ratastooliga külastamiseks kohandatud.

Vaadake lisaks