
Muuseumiöö Harjumaal: kuhu minna ja mida vaadata?
Muuseumiöö üritused toimuvad 17. mail 2025 üle kogu Eesti. Iga muuseum on ette valmistanud oma ainulaadse programmi, mille ühendavaks teemaks on seekord „Öös on raamatut“. Oleme kokku kogunud info selle kohta, millega Harjumaal asuvad muuseumid külalisi sel erilisel õhtul rõõmustavad. Mõnda neist tasub eriti külastada, sest näitustele pääseb sel korral märksa soodsama hinnaga kui tavaliselt.
Eesti Sõjamuuseum
Eesti Sõjamuuseumis korraldatakse Muuseumiööl tasuta ekskursioone nii põhiekspositsioonis kui ka sõjatehnika angaaris (ekskursioonid algavad kell 19.00 ja 21.00). Lisaks avatakse eriline lugemisnurk, kus saab tutvuda sõjandusalase kirjanduse ja muuseumi fondidest pärinevate haruldaste väljaannetega. Raamatukogu lugemissaalis saab igaüks raamatuid sirvida, raamatulaadal on aga võimalik soetada unikaalseid ja haruldasi sõjateemalisi teoseid.
Muuseum asub aadressil Mõisa tee 1, Viimsi, Harjumaa. Kohale saab Viimsi suuna bussidega nr 1 (Viru keskus – Viimsi), nr 49 (lennujaam – Viimsi), nr 174 ja nr 114 (Tallinnast, läbi linna), maha tuleb minna peatustes Viimsi mõis, Mõisapargi või Viimsi vallamaja. Autodele on tasuta parkla peavärava juures Aiandi tee poolt. Külastajatele sõidab tasuta buss ka kõrvalasuvasse Viimsi vabaõhumuuseumisse (väljumised igal täistunnil kell 19.00–22.30). Sissepääs on tasuta.

Harjumaa Muuseum (Keila)
Harjumaa Muuseum pakub Muuseumiööl eriprogrammi, mis on pühendatud Keila pastorile Ado Köögardalule: külastajaid ootab pop-up näitus tema päevikutest, mälestusesemetest ja fotodest ning õhtu, kus saab kohtuda tema sugulastega. Korraldatakse bussiekskursioon Köögardalu eluga seotud paikadesse – Kumna mõisasse, kirikumõisasse, kirikusse ja muuseumi, kus igas peatuses toimub lühike temaatiline programm. Avatud on kogu õhtu põhinäitus „Harju elu“, muuseumikohvik ja pood.
Muuseum asub aadressil Linnuse 9, Keila linn. Kohale saab rongi või bussiga Keilasse, seejärel jalutuskäik muuseumini. Hoone on ligipääsetav ratastooli ja lapsevankriga külastajatele (sissepääs kaldteega põhiuksest vasakul, vajadusel avatakse teisest uksest, olemas lift ja invatualett). Parkimine on tasuta, üritusele pääseb 1 euro eest.
Anija mõis
Anija mõisas saab Muuseumiööl vaadata püsinäitust „Mõisa aja lugu“, osaleda raamatu-teemalisel loomingulisel töötoas, raamatuid vahetada ning puhata hubases lugemisnurgas. Laste jaoks on põnev seiklusmäng klassikaliste muinasjuttude motiividel ja eriline mäng Eduard Vilde romaani teemal, samas tehakse ekskursioone härrastemajas (ettetellimusel), välialal pakutakse vankri- ja ponisõite. Kogu päeva on avatud kohvik, õhtul ja päeval saab jalutada maalilises pargis.
Mõis asub aadressil Kehra tee 8, Anija küla. Sõita saab rongiga Kehra jaamani, edasi umbes 6 km jalgsi või rattaga (jaamas rattarent), autoga tulijatele tasuta parkla. Muuseumi esimene korrus ja suurem osa pargist on ligipääsetavad piiratud liikumisvõimega inimestele. Mõisa sissepääs maksab 1 euro (lapsed kuni 8 aastat ja muuseumikaardi omanikud pääsevad tasuta), teatud tegevused on lisatasu eest.

Rebala keskus-muuseum
Rebala muuseumis Jõelähtme külas on Muuseumiööks ja esimese eestikeelse trükise 500. aastapäevaks loodud eriprogramm. Sel õhtul saab tutvuda sajandivanuste õpikute kogude, ajakirjade, vanade fotode, kohalikke elanikke ja kadunud külasid tutvustava väljapaneku ning ainulaadsete „Kalevipoja“ materjalidega, mida täiendavad laste joonistused. Lastele on loodud loominguline nurgake, võimalik on vaadata vanu tööriistu, maitsta 2025 cm pikkust kohalike maitsetega võileiba, juua teed või kohvi ning vaadata teemakohaseid lühifilme.
Muuseum asub Jõelähtme külas, Jõelähtme vallas, Narva suunas maantee ääres, umbes 14 km Tallinnast, Olerexi tankla vastas, Kostivere karstide kõrval. Kohale saab autoga või ühistranspordiga; muuseum asub ca 3000 aasta vanuste kivikalmete alal, läheduses on matkarajad. Sissepääs maksab 1 euro.
Arvo Pärdi keskus
Arvo Pärdi keskuses Laulasmaal saab Muuseumiööl tutvuda helilooja elu ja loomingut tutvustava väljapanekuga ning näha keskuse arhiivi haruldaste väljaannete näitust. Külastajatele on avatud raamatukogud, meediatuba ning võimalus kuulata muusikat, tutvuda kaasaegsete tõlgenduste ja arhiivisalvestistega. Õhtu jooksul töötab mõnus kohvik, avatud on teemakohased puhke- ja lugemisruumid.
Keskus asub aadressil Kellasalu tee 3, Laulasmaa. Sinna saab autoga: parklast viib keskusehooneni varustatud metsarada (250 meetrit). Erivajadustega inimestele on spetsiaalsed parkimiskohad ja võimalus parkida otse maja juurde eelneval kokkuleppel, kogu keskus on ligipääsetav ka liikumispuudega külalistele. Sissepääs üritusele maksab 1 euro.
Kehra muuseum
Kehra muuseumis saab Muuseumiööl näha vanade raamatute näitust, mis pärineb kohaliku raudteeseltsi ja muuseumi kogudest, ning tutvuda kohaliku elaniku ja ajakirjaniku poolt koostatud uue raamatuga “Tähelepanu, Mnemoturniir!”. Õhtul toimub ka noorte lauljate kontsert Heli vokaalstuudiost ja loominguline kohtumine Kehra päritolu poeedi Kaarel B. Väliamäega. Lisaks on avatud püsiekspositsioon Vabadussõjast ja Kehra ajaloost.
Muuseum asub Kehra, Raudtee 7, vana raudteejaama majas. Kohale saab Tallinna–Aegviidu suuna rongidega ja mõnede Narva või Tartu rongidega; peatus on Kehra. Muuseum on ligipääsetav ka liikumispuudega inimestele, sissepääs maksab 1 euro.
Hüüru mõis
Hüüru mõisas saab Muuseumiööl näha kohaliku raamatukogu vanimaid raamatuid, lisaks on väljas laste raamatute illustratsioonide ja Anu Hinti kunstinäitused ning külaelanike põnevate esemete kollektsioon. Kavas on ka filmiõhtu raamatuaasta teemade arhiivimaterjalidega, väljendusoskuse ja avaliku esinemise töötuba (kell 18.00), samuti kohtumine animaator Rihoga Unt, kes räägib oma tööst eesti kirjandusega ning näitab Tuglaase järgi tehtud animafilmi „Härrasmees” (kell 20.00).
Õhtul ootab külalisi esinemine ja avatud on kohvik. Mõis asub aadressil Jõe tee 2, Hüüru alevik, Saue vald. Kohale saab autoga, kasutada saab tasuta parklat. Piiratud liikumisvõimega külalistele on olemas kaldtee ja invatualett. Külastamine on tasuta.

Kolga mõis
Kolga mõisa muuseumis saab Muuseumiööl vaadata näitust „Unustatud aksessuaarid“, osaleda rohkem kui 20 püsiekspositsiooni ekskursioonil ning minna giidiga mõisahoonesse – nii pereekskursioonile kui legendide ja kummituslugude ringkäigule. Külalistele on avatud tee- ja kohvinurk koos küpsetistega ning lastele mängunurk.
Muuseum asub aadressil Kolga, Kolga mõis, Kuusalu, Harjumaa. Kohale saab autoga; kahjuks ei ole hoone ligipääsetav ratastooliga külalistele. Sissepääs maksab 1 euro, ekskursioonid mõisahoonesse ja legendiekskursioonile on 3 eurot.