
Rakvere Vabadussõja mälestussammas
Rakvere Vabadussõja monument kujutab endast kahe sõduri skulptuuri, mis on paigutatud kõrgele graniitpostamendile. Mälestusmärki ümbritseb massiivne kett, mille osad on kinnitatud madalate postide külge. Monumendini viib plaatidega kaetud allee, mida kaunistavad laternad. Monumendi originaalversiooni autor on Amandus Adamson.
Vabadussõjas langenute mälestusmärgi ajalugu
Esimest korda avati Vabadussõja monument Rakveres 30. augustil 1925. aastal. Raha selle ehitamiseks koguti kogu rahva abiga. Esialgse kalkulatsiooni kohaselt pidi mälestusmärgi püstitamine maksma poolteist miljonit marka.
Osa vahenditest eraldas Rakvere linnavalitsus, kes leidis selleks otstarbeks 400 000 marka eelarvevahenditest. Viru maakond annetas 75 000 ja Sõmera vald 5000 marka. Puudujääv summa koguti vabatahtlike rahvaannetustena ning loteriide müügist saadud tuludest.
1940. aasta sügisel Vabadussõja monument hävitati. Hiljem püstitati selle asemele mitu ajutist mälestusmärki, mis originaaliga vähe sarnanesid, millest viimane lammutati taas 1942. aastal. 24. veebruaril 1990. aastal paigaldati sellesse kohta ajutine mälestuskivi.
Taastatud Vabadussõja monumendi pidulik avamine Rakveres toimus 30. augustil 1992. aastal. See mälestusmärk on täpne koopia sellest, mis oli siia püstitatud 20. sajandi alguses. Monumendi taastamisega tegelesid skulptor Lembit Palm ja arhitekt Kuno Raude. 2004. aastal teostati monumendi täielik restaureerimine.
Fotogalerii
Monumendi kirjeldus
Monumendi kuueastmelise betoonaluse valmistas Reingold Veigel insener Ferdinand Gustav Adolfi juhendamisel. Pronksist skulptuur ise valmistati Itaalias kuulsa skulptori Amandus Adamsoni kavandite järgi. Monumendi kogukõrgus on 8,5 meetrit ning pronksfiguuride suurus 2 meetrit.
Asukoht kaardil
Huvitavad faktid
- Tartus kehastab Vabadussõjas langenuid Kalevipoja skulptuur. See mälestusmärk asub Vabaduse puiesteel.
- Kuressaares on Vabadussõjas langenud saarlastele mälestusmärk. Selle autoriks on samuti Amandus Adamson.
- Rääkides Rakvere kohta, soovitame kindlasti külastada Vallimäe Vabaõhukeskust. See on kaasaegne avatud ruum vaateplatvormide ja suurepäraste vaadetega.