
Eduard Vilde monument
Harju tänaval, otse Tallinna Kirjanike Maja vastas, seisab Eduard Vilde mälestsmärk. Skulptuur koosneb kahest dolomiidist plokist, mis on paigutatud avatud raamatu kujul. Ühel küljel on pronksist bareljeef, mis kujutab kirjaniku portreed.
Mälestusmärgi ajalugu
Eduard Vilde monument avati Tallinnas 1965. aastal. See oli pühendatud kirjaniku 100. sünniaastapäevale. Kirjaniku juubeli tähistamiseks kuulutati välja mälestusmärgi konkurss, mille võitis skulptor Albert Eskeli ja arhitekt Allan Murdmaa projekt.
Parempoolsel küljel on kirjaniku pronksbareljeef, autogramm ja tsitaat. Vasakpoolsele osale on kujutatud stseenid Vilde romaanidest „Mahtra sõda“, „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“ ja „Prohvet Maltsvet“. See kunstiteos oli oma ajastu kohta uuenduslik ja julge lahendus.
Mälestusmärgi rajamine muutis täielikult Harju ja Niguliste tänava nurgal asuva ala ilmet. Lisaks monumendile ehitati Saaremaa dolomiidist trepp ja lubjakivist sein, mis eraldas skulptuuri ülejäänud tänavaruumist. Dekoratiivsete elementidena paigaldati betoonist vaasid, mis täiendasid üldist ilmet.
Aastate jooksul on monument kannatanud ilmastikutingimuste ja vandaalitsemise tõttu. 2011. aastal läbis see põhjaliku restaureerimise, mille käigus uuendati esist plats, tugevdatud tugiseinad ja taastati massiivsed vaasid. Tänu neile töödele on skulptuur säilinud heas seisukorras.
Huvitav fakt Eduard Vilde kohta
Eduard Vilde on üks olulisemaid eesti kirjandusklassikuid. Tema looming käsitleb ühiskondlikke probleeme, eriti talurahva elu ja sotsiaalset ebaõiglust. Vilde teosed on tõlgitud mitmesse keelde, sealhulgas saksa, soome, läti ja vene keelde.
Monument linna kaardil
Lähedal asuvad vaatamisväärsused
- Tallinna Kirjanike Maja seinal asub Juhan Smuuli bareljeef. Tema roll Eesti ajaloos on vastuoluline, sest ta osales nõukogudeaegsetes küüditamistes.
- Kirjanike Maja läheduses seisab ka mälestusmärk Jaan Krossile. Skulptuur kujutab kirjanikku raamat käes koju naasmas.
- Rahvusraamatukogu kõrval asub Marie Underi memoriaal. Seda peetakse üheks linna kaunimaks mälestusmärgiks.