
Nikolai von Glehni kuju
Tallinnas Nõmme linnaosas asuv Nikolai von Glehni monument paikneb turu ja Jälakäigusilla vahel. Skulptuur kujutab legendaarset mõisnikku täismõõdus, käed laiali sirutatud. Tema rinnal on kiri “Seie saagu lenn”.
Mälestusmärgi ajalugu
Parun Nikolai von Glehni peetakse üheks kõige omanäolisemaks isikuks, kes on kunagi elanud praeguse Tallinna territooriumil. Ta sai tuntuks kui Nõmme rajaja, millest on tänaseks saanud osa Eesti pealinnast. Ometi on Nõmme säilitanud oma iseseisva meele ning meenutab paljuski eraldi linna.
Sõnad “Seie saagu lenn” omistatakse von Glehnile. Legendide kohaselt lausunud ta need sõnad, kui rentis kooliõpetaja Johan Pihkelmannile esimese suvila krundi Nõmmel. Tõepoolest, 1926. aastal sai Nõmme ametlikult linna staatuse!
Nikolai von Glehni mälestusmärk püstitati 2011. aastal. Skulptuuri pidulik avamine toimus 12. novembril, täpselt 85 aastat pärast Nõmmele linnaõiguste andmist. Kujuriteks olid Aivar Simson ja Paul Mänd ning arhitektiks Kalev Lepik, kes suutsid oma loomingus ühendada müüdi ja reaalsuse.
Fotogalerii
Huvitavaid fakte Nikolai von Glehni kohta
Nikolai von Glehn oli baltisaksa päritolu aadlik. Ta sündis 16. juulil 1841. aastal Jälgimäe mõisas Keila lähistel. Laiema tuntuse saavutas ta oma aktiivse ja loova eluviisiga.
Parun ei olnud pelgalt Nõmme rajaja, vaid ka selle planeerija ja ehitaja. Paljud tema loodud hooned on tänaseks märgitud ehitismälestistena. Nende hulka kuuluvad eeskätt von Glehni loss, ning mitmed teised ehitised, sealhulgas Glehni Tornmaja raudteepeatuse läheduses.
Von Glehn tegeles ka kunsti loomisega. Tallinnas on tuntud tema loodud skulptuurid “Krokodill” ja “Kalevipoeg“. Kahjuks originaalne “Kalevipoja” kuju ei ole säilinud, kuid selle kohale on tänapäeval paigaldatud vaba koopia.
1918. aastal, pärast Vene impeeriumi lagunemist ja Eesti Vabariigi väljakuulutamist, lahkus von Glehn Saksamaale. Kuna tema poja tervis nõudis soojemat kliimat, kolis pere hiljem Brasiiliasse. Seal lõpetas baron oma elutee 7. septembril 1923. aastal.
Asukoht kaardil
Teised huvitavad paigad
- Nikolai von Glehn jättis Tallinna veel mitmeid põnevaid kohti. Näiteks, Tallinna tähetorn on tema pärand, kuigi tavakülastajatel on sinna raske pääseda.
- Rahulik ja roheline koht Nõmmel on Õie park. Suvekuudel saab siin nautida töötavat purskkaevu.
- Matkasõpradele soovitame Pääsküla raba. Seal saab imetleda loodust ja kõndida vaatetorni otsa, et nautida panoraamvaadet Tallinna ümbrusele.