Kuidas elab Kergu: must-toonekure otseülekanne ja tema elu jälgimine

Loodushuviliste jaoks on taas tekkinud võimalus jälgida must-toonekure perekonna elu Eestis. Ülekannet nende pesast vahendab ööpäevaringselt ühing Kotkaklubi. Sarnaselt kormoranide veebikaamerale kandub ka see otseülekanne koos loodushäältega.

Must-toonekure elu kajastav veebikaamera asub Pärnumaal. Ülekande korraldajad said sellest pesast teada alles 2022. aastal, kuigi pesitsuskoht oli ornitoloogidele tuttav juba 1990ndatest. Nüüd saavad linnusõbrad igal kevadel jälgida toonekurgede tegemisi alates nende saabumisest kuni sügisese lahkumiseni.

Selle pesa peremees on toonekurg nimega Kergu. 2022. aasta juulis kinnitati talle selga saatja, mille abil on võimalik tema liikumisi jälgida. Igal aastal on ta oma elukohta naasnud ning koos kaaslasega uusi poegi ilmale toonud.

2025. aastal lülitati kaamera sisse märtsi lõpus, kui Kergut veel kohal polnud. Jälgijad kartsid, et sel aastal võib ta oma pesa asukohta vahetada. Nimelt oli lähedusse paigaldatud 38 tuulegeneraatorit, mille mõju loodusele pole veel põhjalikult uuritud.

Siiski tuli Kergu tagasi ning koos kaaslasega hakkas ta pesa sättima. Vahetult enne tema saabumist külastas pesa röövlind, arvatavasti hiireviu. Ka see ei peletanud vapper peremeest kõrvale.

Eestis kestab linnuvaatlus tavaliselt aprillist oktoobrini. Populaarsemateks vaatluspaikadeks on näiteks Põõsaspea neem, Rannajõe linnuvaatlustorn ja paljud teised paigad Matsalu rahvuspargis. Kindlasti tasub uurida ka Tallinna linnuvaatlusalasid, sest pealinnas jagub neid küllaga.

Vaadake lisaks