Muuseumide maailm taskus: muuseumikaart avab juurdepääsu 120 muuseumile

Juba peaaegu kaks aastat on Eestis kasutusel Muuseumikaart, mis annab selle omanikule õiguse külastada rohkem kui 120 muuseumi kaheteistkümne kuu jooksul. Arvestades, et aasta jooksul muuseumides ja kunstigaleriides näitused vahetuvad, võimaldab kaart külastada umbes 500 näitust! Selline pääse maksab 65 eurot, mis on võrreldav umbes nelja Tallinna muuseumi tavapärase pileti hinnaga.

Mis on Eesti muuseumikaart?

Eesti muuseumikaart on universaalne korduvkasutatav pilet, mis on seotud ostja isikukoodiga. Tegelikkuses on see tavaline QR-kood nutitelefonis, mida tuleb muuseumi kassas näidata ning selle alusel saada juurdepääs ekspositsioonile. Kuna kaart on seotud isikuga, võib QR-koodi asemel kassas näidata ID-kaarti, mille kontrollimise järel muuseumi elektroonilises süsteemis väljastatakse teile pilet.

Kaarti võib vormistada iga inimene, kellel on Eestis isikukood. Eelkõige on see mõeldud täiskasvanutele, kuid kui käite näiteks tihti näitustel või muuseumides perega, siis on mõistlik see vormistada ka lapsele. Aga tähelepanu! Kui teie laps pole veel 9-aastane, siis enamikesse muuseumidesse on talle sissepääs tasuta (üldjuhul on muuseumide külastamine Eestis tasuta kuni 8-aastastele lastele kaasa arvatud).

Kus muuseumikaart kehtib?

Muuseumikaart kehtib eranditult kõigis Eesti piirkondades. Seda aktsepteerivad praktiliselt kõik riiklikud ja mõned eramuuseumid. Seejuures laieneb selle kehtivus nii linna- kui ka maapiirkondade asutustele, mille nimekiri on esitatud Muuseumikaardi ametlikul veebilehel.

Samuti saab selle kaardiga korduvalt külastada liitunud kunstigaleriisid. Ja mis veel põnevam, sellega saab tasuta külastada virtuaalmuuseume. Näiteks Toila atraksiooni VR Toila 1938, mis võimaldab jalutada Eesti esimese presidendi suveresidentsis.

Kas tasub muuseumikaarti vormistada?

Muuseumikaarti tasub vormistada mitmel juhul. Loogiline, et see on hädavajalik neile, kes käivad regulaarselt muuseumides ja kunstigaleriides. Samuti sobib see inimestele, kes loobuvad muuseumide külastamisest piletite kõrge hinna tõttu (15-20 eurot pileti eest on tõepoolest kallimapoolne).

Kaart sobib ka neile, kes lihtsalt armastavad Eestis ringi reisida. Paljud hoiduvad sageli külamuuseumide külastamisest just sellepärast, et nende külastamine ei mahu reisi eelarvesse. Muuseumikaardiga sellist probleemi enam ei teki, ja reis ise muutub juba huvitavamaks ning emotsionaalselt rikkamaks.

Ja lõpuks on olemas inimeste kategooria, kes ei käi muuseumides, sest nii on lihtsalt kujunenud. Kuid kui teil on juba aastane abonement, siis tahtmatult peate hakkama käima. Ja kui alustate, siis võib-olla ka harjute sellega. Avate enda jaoks midagi uut.

Kuidas kaarti vormistada?

Muuseumikaarti saab vormistada ametlikul veebilehel – muuseumikaart.ee. Seal saab seda osta nii endale kui ka kellelegi kingituseks. Ja muide, kaart võib tõesti olla päris korralik kingitus tähtpäevaks.

Muuseumikaardi kehtivusaeg algab selle esimesest muuseumikülastusest. Kui poole aasta jooksul pärast ostmist kaarti ei kasutata, see tühistatakse. Kui aga see teile niivõrd meeldib, et tekib soov seda pikendada – seda saab teha soodushinnaga.

Eesti kirjanduse tähtsaimad pronksiklassikud

Muuseumikaardi puudused

Suuresti on Eesti muuseumikaardil ainult üks puudus. Nimelt: pole soodsat lastele mõeldud versiooni. Ja veel üks puudus on selles, et see on seotud isikuga, mis tähendab, et seda ei saa anda kasutamiseks sõbrale, sõbrannale või sugulasele.

Vaadake lisaks